Coğrafi Bilgi Sistemiİnteraktif SMS Sistemi

Mobil iletişim teknolojileri artık belediyelerin de kapsama alanına girmiş durumda. Bunlardan biri olan SMS (Kısa Mesaj Sistemi) sağladığı pratiklik ve olanaklarla, belediyeler için çok yönlü, ekonomik ve hızlı bir bilgi iletişim yöntemi.

Cep telefonlarının sabit hatlardan daha yaygın olarak kullanılır hale gelmesi, bilginin farklı bir kanaldan daha iletilebilmesi için önemli bir kapı açmıştır. Belediye ve vatandaşlar arasında yaygın, kolay ve hata olasılığı düşük bir iletişim kurabilmek, bu iletişimde bilgi alışveriş olanaklarının tümünden yüksek bir yüzdeyle yararlanmak kolaylaşmıştır.

İki yönlü olarak kullanılabilen SMS teknolojisi, belediyenin vatandaş ve mükelleflere ulaşmasını kolaylaştırmanın yanısıra, vatandaşların diledikleri yerden bilgi sorgulamasına da olanak tanımaktadır.

 

Ürünlerimiz

YBS Yazılımları

Beyaz Bilgisayar Yazılım Tasarım San. ve Tic. Ltd. Şti., toplu mesajlaşma servisini

Posta Güvercini altyapısıyla, Figen Yazılımevi Tic. Ltd. Şti.
Ahi Evran Cd. No.21 Polaris Plaza Maslak İstanbul, (212) 346 0944

Mobildev altyapısıyla, Mobiltim İletişim Kurumsal Hiz. San. Tic. A.Ş.
Sahilyolu Cumhuriyet Cd. İdeal Site A Blok D.3 Maltepe-İstanbul, (216) 367 0800

Gorfia.net altyapısıyla, Turatel Mobil Medya Ltd.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Erdem Sk. No.2, Altunizade-İstanbul, (216) 474 8888

ad ve hesabına vermektedir.

İnteraktif SMS Nedir?

İnteraktif SMS iki yönlü bir toplu kısa mesaj sistemidir. İki şekilde kullanım olanağı bulunmaktadır.

1) Toplu SMS (Bulk SMS) Gönderme: Sabit veya kullanıcıya göre farklılaştırılmış/özelleştirilmiş mesajları toplu ve eşzamanlı olarak, belirlenmiş GSM numaralarına gönderme.

2) SMS Yoluyla Bilgi Sorgulama: Mobil telefon kullanıcısının belirli bir GSM hattına (ör: belediyenin GSM telefon numarası) SMS göndererek birtakım bilgileri yanıt olarak alabilmesini sağlama.

İnteraktif SMS Sisteminde kullanıcıların (hedef kitle) herhangi bir ek yatırımı sözkonusu değildir. Bilgi odağı kurum veya kuruluşta ise yönetim sistemiyle ilişkilendirilebilen bir SMS sunucusu yeterli olmaktadır.

Beyaz İnteraktif SMS Sistemi

Seçilen veya hesaplanan bir bilginin kısa mesaj içerisine entegre edilmesi ve vatandaşa gönderilmesi SMS teknolojisine farklı bir boyut getirmektedir. Beyaz İnteraktif SMS Sistemi sayesinde, standart metin mesajlarının yanısıra zengin bilgi ve veri içerikli mesajlar göndererek, bu basit teknolojik olanağı verimli bir bilgi alışveriş platformu haline getirmek mümkündür.

Tüm GSM operatörleri ile çalışabilen Beyaz İnteraktif SMS Sistemiyle, vatandaşlar kurumun bildirdiği GSM numarasına, öğrenmek istedikleri bilginin koduyla birlikte ve varsa kendi sicil numaralarını içeren bir kısa mesaj atarak, yanıtın mobil telefonlarına gönderilmesini sağlarlar.

(1) Mükellef (vatandaş) belediyenin halka duyurduğu ve İnteraktif SMS için tahsis ettiği GSM numarasına, 'BORC', bir boşluk ve sicil numarasını yazıp kısa mesaj olarak gönderir.

(2) Mesaj belediyenin SMS Sunucusuna (SMSS) ulaşır ulaşmaz, içeriğindeki kod ve sicil numarasına karşılık gelen borç bilgisi veritabanı sunucusundan (VTS) sorgulanır.

(3) Borç bilgisi kısa mesaja dönüştürülerek ilgili mükellefin cep telefonuna gönderilir.

(4) Listeden veya bir sorguya bağlı olarak, veritabanı bağlantılı veya standart mesajlar tek tek veya toplu kısa mesaj olarak gönderilir.

Benzer şekilde, su, emlak, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi vb. borç ve bilgi öğrenme talepleri, değişik kodlamalarla kısa mesaj olarak belediyeye gönderildiğinde, veritabanından gerekli sorgulamalar yapılır, ilgili kayda ulaşılır ve cevabı anında sorgulayan cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilir.

Beyaz İnteraktif SMS sistemi ile vatandaş ve belediye arasında kurulan iletişim, belediyenin Hizmet Masası (Beyaz Masa) ile iletişim kurmaya da yardımcı olur. Yapılan bir şikayetin, belediyenin hangi biriminde ve ne aşamada olduğu, sorunun giderilip giderilmediği SMS yoluyla öğrenilebilir.

(5) Vatandaş, 'SIKAYET', bir boşluk ve şikayetin içeriğini yazarak belediyenin belirtilen GSM numarasına kısa mesaj olarak gönderir.

(6) Mesaj belediyeye ulaşır ulaşmaz, sistem tarafından hemen bir mesaj takip numarası yanıt mesajı olarak geri gönderilir.

(7) Şikayetin içeriği okunur, Hizmet Masası (HM) ve belediye birimleri arasındaki koordinasyonla çözümü veya aşamaları veritabanına yüklenir.

(8) (Daha sonra) Vatandaş kendisine verilen mesaj takip numarasını belediyenin GSM numarasına kısa mesaj olarak gönderir.

(9) Şikayetle ilgili çözüm veya aşamalar vatandaşın telefonuna kısa mesaj olarak gelir.

Beyaz İnteraktif SMS Sisteminin Özellikleri

• Ülke genelinde hizmet veren tüm operatörlere uyumludur.

• Bilgi gönderme ve sorgulamada mekan ve zamandan bağımsızdır.

• Vatandaş ve mükelleflerin cep telefonu bilgileri toplandığında, bildirim, uyarı vb. gönderimler kolaylıkla yapılabilir.

• 160 karakterlik mesajlar tek kontör maliyetiyle hazırlanabilir.

• Gönderilen mesajlarla ilgili sonuç raporları alınabilmektedir.

• Diğer iletişim olanaklarından çok daha ekonomiktir. Kullanım miktarı belli sınırlara eriştiğinde birim fiyatları daha da düşer.

• SMS teknolojik altyapısı tamamlanan sabit hatlarla da çalışma olanaklarına sahiptir.

 

©  Beyaz Yazılım Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır.